Странице

Translate

уторак, 4. јун 2013.

KАКО ДО ЕЛЕКТРОНСКЕ ПРОДАВНИЦЕ

"Електронска продавница", као и свака друга продавница, мора да испуњава нека правила да би радила.
1. Потребно је да физички већ постоји "обична" продавница, у коју купци могу доћи, где могу да позову, а у неким случајевима и да преузму робу. У току рада "обичне" продавнице је потребно омогућити да се комуницира и са "виртуелним" купцима. Такође је добро да у у продавници физички постоје производи који се нуде у "електронској" продавници. Могуће је да "електронска продавница" нема своју "обичну" продавницу, али је то само за ограничене врсте робе, и може да изазове неповерење код купаца.
2. Потребно је особље "електронске продавнице" - то су особе које воде рачуна о добром раду продавнице - одабир робе која је у понуди, постављање квалитетних слика робе, постављање детаљних описа робе, одређивање цена, стална провера поруџбина, комуникација са купцима и потврда наруџбина, испорука робе, комуникација са добављачима око расположивости робе, коришћење свих могућности апликације за "интернет продавницу"
3. Маркетинг - можда и најважнији део рада "електронске продавнице" - обезбеђивање да се и продавница и производи у њој виде на тржишту. Прво је потребно дефинисати стратегију и опсег наступа (локално, национално, интернационално), а на основу тога и механизме промоције и придобијање купаца.
Свакако, ако је жеља да тржиште буде превасходно локално, користимо традиционалне методе придобијања купаца - летци, огласи, СМС поруке, усмене информације и директни контакти, промоције, акције.
Али чак и у овом сегменту, не треба занемарити друштвене мреже, нарочито оне локалног типа, преко којих је могуће упознати већи број потенцијалних корисника.

КОЈЕ ПРОИЗВОДЕ ОДАБРАТИ ЗА ПРОДАЈУ У "ИНТЕРНЕТ ПРОДАВНИЦИ"?
Ово питање је врло битно, јер од њега зависи да ли ће продавница уопште почети да ради.
Свакако да нећемо имати много наруџбина, ако нудимо производе које има свако, а поред тога са ценом нисмо конкурентни. Зато је врло битно изабрати интересантне производе, које можемо добити директно од произвођача, и то по ценама које нису више од цена које се могу за те производе наћи на "класичном" тржишту.
Свакако је врло добро да, ако је то могуће, имамо и неки ексклузиван производ, кога нема код других, који би могао да послужи као "мамац" купцима да посете нашу "електронску продавницу".

КОЛИКО ПРОИЗВОДА НУДИТИ?
Обично се у класичним продавницама иде по принципу - што више артикала, то већа шанса за продају. Али чак и ту, постоји проблем односа продаје и ангажованог капитала, као и немогућност квалитетног одржавања лагера.
Сличан проблем је и код "електронске продавнице". Ако немамо добар извор снабдевања, можемо доћи у проблем недостатка одређених артикала, и немогућности испоруке у кратком року. Зато је битно да нам артики који се нуде буду такви да их можемо у врло кратком року, или тренутно испоручити. То нас доводи до тога, да је за почетак много боље кренути са малим бројем артикала (10 - 50), а касније то проширивати.
Како то изгледа у пракси, погледајте на vibifarm.shopmania.biz/

Ево пробајте преко овог линка да приступите и направите своју продавницуNapravite svoju online prodavnicu, 15 dana besplatno

недеља, 2. јун 2013.

Електронска трговина 2013.

Napravite svoju online prodavnicu, 15 dana besplatno
Електронска трговина 2013
Већ неколико година малим трговинама, и малим произвођачима опада промет и продаја.
Велики ланци, монополи и пре свега много мања куповна моћ великог дела становништва, су утицали да се и код Кинеза иде на "само разгледамо", и да се скоро ништа не купује "импулсивно", него тек после детаљне анализе и промишљања.

Електронска трговина, или боље речено, виртуелне електронске продавнице, постоје тек у области техничке, рачунарске и неке друге ексклузивне робе.

Дошло је време, да се сваки мали призвођач, а још више мали трговац, запита како даље?

Наравно да му отварање "виртуелне продавнице" неће решити све проблеме, али ће му свакако улити наду, да ако се буде на време укључио у овај вид трговине, има могућност да опстане, и да своје производе пласира.

За коју врсте производа је овај тип продавнице интересантан?
- свакако да за прехрамбену продавницу из комшилука није, јер је она и конципирана као "фрижидер" продавница - дођеш, узмеш и конзумираш.

Да би овај вид продавнице био исплатив, потребно је да износ сваке појединачне наруџбе буде  такав да покрије трошкове слања брзом поштом, а то обично износи неколико стоависно од тежине и запремине производа.
Друго питање је колико кошта покретање електронске продавнице?
У овом тренутку се појављују доста јефтина, а изузетно квалитетна решења, која дозвољавају да се за мале кориснике омогући коришћење које је скоро бесплатно.
Као пример имамо shopmania електронску продавницу, коју можете пробати 15 дана у пуном обиму, а затим ако имамо мање од 50 производа, и задовољни смо BASIC могућностима које нуди, можемо користити неограничено дуго, без накнаде. Уколико нам такво коришћење да резултате, можемо изабрати неки од врло професионалних пакета, по врло приступачним ценама, а са невероватно много опција и могућности.
Ево као пример, погледајте http://vibifarm.shopmania.biz/ стварну електронску продавницу коју сам  направио за неколико дана, и која већ даје резултате.
Па пробајте и Ви са својом "електронском трговином", кликникте на горњи линк, следите упутства и пробајте да имате своју "електронску продавницу".
С поштовањем,
Драган Вићовац, дипл. инг.